Які права та гарантії для членів сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців гарантовані законодавством України ?
Законодавство України передбачає надання певних прав та гарантій для членів сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців. Зокрема, родичі можуть отримувати зарплату та одноразові додаткові виплати з дня захоплення в полон і до моменту завершення лікування, якщо в ньому є потреба після повернення з полону. Для членів сімей зниклих безвісти можливим є отримання виплат з моменту встановлення причин зникнення і за весь період його, якщо обставини зникнення є поважними.
• Безвісти зниклі (відсутні) – військові, про яких повністю відсутні відомості понад 15 днів, крім випадків самовільного залишення військової частини або місця служби. Безвісти зниклі залишаються у списках частини до визнання їх в установленому порядку безвісно відсутнім або оголошення померлим за рішенням суду
• Військові, захоплені у полон (військовополонені) – військові, яких захопили у полон до ворога на полі бою. Ними не можуть бути ті, хто добровільно здалися у полон, самостійно залишили військові частини чи місця служби або дезертирували із ЗСУ. В усіх військових формуваннях (окрім НГУ) у разі захоплення військовослужбовця в полон або
• заручником, зі списків особового складу військовослужбовець не виключається та контракт не припиняється.
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (установи, організації), місця служби або дезертирували, не здійснюється.
Хто може отримати грошову допомогу?
Грошова допомога за безвісти зниклих та полонених військових призначена для таких членів їхніх сімей:
• дружині / чоловіку;
• повнолітнім дітям, які проживають з військовим / військовою (у разі
• відсутності дружини / чоловіка);
• опікунам, піклувальникам чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів із дитинства, незалежно від їхнього віку);
• особам, які перебувають на утриманні (члени сім’ї, які повністю залежні від військового / військової);
• батьки (у разі відсутності дружини / чоловіка та дітей).
За відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на одержання.
Порядок подання заяви
Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх» виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців здійснюється за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
До заяви додаються:
1. копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
1. довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
2. копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
3. копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);
4. копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, – копія сторінки паспорта з такою відміткою).
Строки подання та розгляду заяви
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців здійснюється у разі, коли заява пройого виплату надійшла до військової частини (установи, організації):
• до дня звільнення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, інтернованих у нейтральних державах;
• протягом трьох років з дня набрання законної сили рішенням суду про визнання військовослужбовців безвісно відсутніми або оголошення померлими, але не пізніше ніж до дня набрання законної сили рішенням суду про скасування рішення про визнання їх безвісно відсутніми або оголошення померлими.
Розмір грошової допомоги
Незалежно від статусу військовополонених чи безвісти зниклих, за кожним військовослужбовцем зберігаються виплати за тим розміром окладу, який вони отримували під час проходження служби.
Крім розміру посадового окладу, щомісячна виплата військовим також враховує:
• Оклад за військовим званням;
• Надбавку за вислугу років;
• Інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру;
• Інші додаткові види фінансового забезпечення, з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.
Строк отримання
Сім’ї військових, захоплених у полон отримуватимуть виплату до дня їх звільнення включно.
Сім’ї зниклих безвісти військових отримуватимуть виплату до дня визнання їх загиблими у судовому порядку або остаточного виключення зі списків особового складу військової частини.
Суд має право визнати військових, які безвісти зникли, загиблими після спливу двох років від дня припинення (скасування) воєнного стану. Проте, за умови відомих причин зникнення (до прикладу, під час виконання бойового завдання) суд може оголосити про смерть раніше, втім, не раніше від спливу 6 місяців.
Для отримання додаткових роз’яснень з даного приводу, а також для отримання консультацій по іншим правовим питанням, Ви можете звернутися до Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ( м. Бердичів вул.Чорновола,9 тел. 04143 41442 час роботи 9-18 годин)
Єдиний телефонний номер (контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги) 0 800 213 103 – безкоштовно.
Для дітей зниклих безвісти й полонених передбачено позачерговий прийом у дитячі заклади за місцем проживання. Додатково для дітей, у яких один з батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем та був визнаний судом безвісти зниклим при виконанні обов’язків військової служби, гарантоване зарахування поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України.
У Законі України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачені також й інші пільги.
Члени сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців забезпечуються путівками до санаторно-курортних закладів з оплатою половини вартості.
Членам сімей військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги в жилих будинках усіх форм власності в межах установлених норм.
Батьки військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту, крім таксі, за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення. Вони мають право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом.
В Україні з травня 2023 року запрацював Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб. Туди потрапляють всі дані про військовослужбовців, які розшукуються.